Dlaczego warto jeść 5 Posiłków Dziennie?

Niezależnie od tego, czy interesujesz się zdrowym odżywianiem, czy nie, pewnie znasz jedną ze wskazówek dietetycznych – spożywaj 5 posiłków dziennie. Coraz częściej pojawiają się jednak głosy, że mniejsza liczba posiłków jest korzystniejsza, a każdy powinien dopasować ich liczbę do swojego stylu życia. 

 

Z naszego wpisu dowiesz się, dlaczego warto i w jaki sposób spożywać każdego dnia 5 Posiłków Dziennie, jednocześnie nie mając czasu lub umiejętności kulinarnych do ich przygotowania.

 

Rekomendacje NCEZ

 

Ogólne rekomendacje dla populacji Polski sugerują spożywanie 5 posiłków dziennie, w odstępach czasowych około 3-4 godzinnych. W praktyce, mało kto na pytanie ile posiłków je w ciągu dnia, odpowie: pięć. Zazwyczaj ta ilość oscyluje wokół 2-3. 

 

Jak powinien wyglądać prawidłowo skomponowany posiłek?

 

W 2020r. Piramidę Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej zastąpiono nowocześniejszym i bardziej obrazowym rozwiązaniem, czyli Talerzem Zdrowego Żywienia, który pokazuje zalecany udział poszczególnych składników pokarmowych w posiłkach. 

 

Połowę udziału w posiłku powinny stanowić warzywa i owoce (z wyłączeniem warzyw skrobiowych), dodatkowo dzielone w proporcjach ¾ warzywa i ¼ owoce. Zaleca się, aby produkty białkowe i tłuszczowe pokrywały ¼ talerza, podobnie jak produkty będące źródłem węglowodanów złożonych. Do produktów białkowych zaliczamy głównie mięso, ryby, jaja, nabiał i nasiona roślin strączkowych, a wśród produktów będących źródłem węglowodanów złożonych warto wymienić: gruboziarniste kasze, pieczywo razowe czy płatki zbożowe.

 

Jaki jest rekomendowany rozkład energii na poszczególne posiłki w ciągu dnia?

 

Przy założeniu, że spożywamy 5 posiłków dziennie, rozkład procentowy dziennego zapotrzebowania na energię wygląda następująco:

  • śniadanie – 25% 
  • drugie śniadanie – 10%
  • obiad – 35%
  • podwieczorek – 10%
  • kolacja – 20%

 

Korzyści pięciu posiłków dziennie

 

Jedzenie pięciu małych posiłków dziennie, zamiast trzech dużych, może być korzystne dla utrzymania prawidłowej masy ciała i kontrolowania poziomu glukozy we krwi. Spożywanie dużych posiłków sprawia, że trzustka uwalnia większą ilość insuliny. Spożywanie mniejszych, częstszych posiłków pomaga utrzymać stabilny poziom insuliny i zapobiega przejadaniu się. 

 

Dodatkowo spożywanie pięciu małych posiłków dziennie może przyspieszyć nasz metabolizm. Podczas jedzenia, organizm wykorzystuje kilokalorie do strawienia posiłku czy żucia. Spożywając mniejsze, ale częstsze posiłki stale podkręcamy metabolizm, co może sprzyjać utracie masy ciała. 

 

Spożywanie 5 posiłków dziennie może również pomóc kontrolować apetyt i zmniejszyć pokusę podjadania niezdrowej żywności. Długie przerwy między posiłkami powodują, że organizm domaga się wysokokalorycznych, słodkich produktów, które zapewnią szybki zastrzyk energii. Spożywanie mniejszych, częstszych posiłków może pomóc w utrzymaniu stabilnego poziomu glukozy we krwi, zmniejszając apetyt i pokusę podjadania niezdrowej żywności.

 

Kolejną korzyścią z jedzenia 5 posiłków dziennie jest to, że może nam to pomóc w uzyskaniu wszystkich potrzebnych składników odżywczych. Kiedy jemy trzy duże posiłki dziennie, często przejadamy się jednym rodzajem jedzenia i zaniedbujemy inne. Spożywanie mniejszych, częstszych posiłków może pomóc nam rozłożyć spożycie pokarmu i uzyskać szerszą gamę składników odżywczych.

 

Jedzenie 5 posiłków dziennie może również pomóc w poprawie trawienia. Kiedy jemy duże posiłki, organizm zużywa większą ilość energii do strawienia pokarmu. Spożywanie mniejszych, częstszych posiłków może pomóc zmniejszyć obciążenie układu pokarmowego i poprawić ogólne trawienie.

 

Podsumowując, jedzenie pięciu małych posiłków dziennie może być korzystne dla kontroli masy ciała, kontroli poziomu glukozy we krwi, zmniejszenia łaknienia, uzyskania wszystkich niezbędnych składników odżywczych i poprawy trawienia. Należy pamiętać, że kluczem do sukcesu jest wybór bogatej w składniki odżywcze, pełnowartościowej żywności i planowanie posiłków z wyprzedzeniem. Ważne jest również zwracanie uwagi na własny organizm i jego sygnały, słuchanie go i dostosowywanie nawyków żywieniowych do jego potrzeb.

 

Jak jeść 5 posiłków dziennie nie tracąc ani minuty dnia na gotowanie?

 

Wiesz już jakie korzyści płyną ze spożywania 5 posiłków dziennie, ale nadal nie wiesz jak wdrożyć je w swoje życie? Praca, dom, dzieci i inne obowiązki skutecznie odbierają Ci czas na zdrowe odżywianie i gotowanie pełnowartościowych posiłków? 

 

Istnieje rozwiązanie, dzięki któremu będziesz jeść zdrowe posiłki, bez poświęcania czasu na ich przygotowanie – to catering dietetyczny 5 Posiłków Dziennie! Zbilansowaniem Twoich posiłków zajmą się nasi dietetycy, zakupami spożywczymi zajmą się nasi dostawcy, a o smak i jakość dań zadbają nasi kucharze! Ty tylko odbierzesz każdego ranka (lub wieczora poprzedniego dnia – w zależności od strefy dostaw) gotowy pakiet! 

Martwisz się, że catering to nie opcja dla Ciebie! Błąd – to opcja dla każdego, nawet dla najbardziej wybrednego! Oferujemy Ci wybór spośród 17 gotowych Programów dietetycznych lub nasz bestseller – Program z Wyborem Menu, w którym samodzielnie wybierasz dania spośród aż 37 dostępnych opcji każdego dnia!

 

Dlaczego warto jeść catering 5 Posiłków Dziennie?

  • otrzymaliśmy certyfikat Czysta Produkcja – masz pewność, że Twoje posiłki są przygotowywane w odpowiednich warunkach
  • korzystamy zarówno z lokalnych produktów, jak i tych z najodleglejszych zakątków Świata – masz pewność, że będzie różnorodnie, szczególnie jeśli wybierzesz Program z Wyborem Menu
  • gotujemy za Ciebie – zyskujesz 1,5 godziny dziennie na co tylko chcesz!
@5posiłkówdziennie
Polecane posty

Jedzenie pod wpływem emocji

Człowiek to istota emocjonalna, czyli taka, którą doświadcza silnych odczuć (świadomie lub nieświadomie) [...]